نصب اولین آنالایزر لیزری گاز در استان خوزستان توسط کارشناسان شرکت خدمات مهندسی جنوب

واحدهای احیاء بعنوان یکی از حیاتی ترین مراحل فرایند تولید فولاد، به منظور احیاء سنگ آهن اکسید شده و تولید آهن اسفنجی، از گاز متان(CH4) به عنوان خوراک ورودی استفاده می کنند. با توجه به میزان متغیر خلوص گاز متان در شبکه توزیع کشوری و اهمیت اندازه گیری غلظت این گاز برای فرایند احیاء، این نیاز احساس شد که میزان خلوص خوراک ورودی واحدهای احیاء به صورت آنلاین پایش شود.

شرکت صنعت فولاد شادگان به عنوان شرکت پیشرو در زمینه تولید آهن اسفنجی، پس از مشاوره با کارشناسان و متخصصین  شرکت خدمات مهندسی جنوب (به عنوان نمايندگي كمپاني FPI در استان خوزستان) در زمینه روش اندازه گیری آنلاین، به عنوان اولین شرکت در استان خوزستان اقدام به خرید و نصب و بکارگیری آنالایزر لیزری گاز LGA 4500 از برند FPI نمود.

لازم به ذکر است شرکت خدمات مهندسی جنوب در سال 1392، یک دستگاه آنالایزر خلوص سنج گاز متان ورودی واحدهای احیاء شرکت فولاد خوزستان( با متد NDIR و مدل GMS 820 از برند SICK) را نصب و راه اندازی نموده و با توجه به خدمات و پشتیبانی ارائه شده توسط کارشناسان این شرکت در طول این 8 سال، آنالایزر نیاز به تعمیرات اساسی نداشته و همچنان در سرویس به درستی و با دقت بالا در حال کار می باشد.

مزایا و نتایج استفاده از آنالایزرهای لیزری:

  • عدم نیاز به تعمیرات و سرویس مداوم به دلیل حذف کلیه قطعات مکانیکی و دوّار
  • عدم استفاده از آینه و Reflector
  • دقت و پایداری بالا در اندازه گیری
  • سادگی متد اندازه گیری و طول عمر زیاد منبع لیزر (حداقل 10 سال)
  • عدم حساسیت به رطوبت احتمالی در گاز نمونه
  • کاهش چشمگیر هزینه سرویس و نگهداری به دلیل پایداری بالای آنالایزر