با توجه به اهمیت گاز Seal Gas در حفاظت از کوره های واحد احیا و نقش این گاز در حفظ شرایط ایمن و جلوگیری از بروز انفجار و فرار گازهای احیایی، دقت و پایداری سنجش خلوص CO و O2 توسط آنالایزر به عنوان دو پارامتر کنترلی در حفظ کیفیت  Seal Gas از اهمیت بالایی برخوردار است. لذا بر اساس توضیحات فوق عوامل متعددی بررسی و در نهایت با مشاورت دفتر فنی کارفرمای محترم روش لیزری به عنوان جدید ترین و پایدار ترین روش اندازه گیری گاز انتخاب، تامین و نصب و راه اندازی گردید.

شرکت کارفرما به عنوان یکی از شرکت های پیشرو در زمینه تولید آهن اسفنجی، پس از مشاوره با کارشناسان و متخصصین  شرکت خدمات مهندسی جنوب (به عنوان نمايندگي كمپاني FPI در استان خوزستان) در زمینه انتخاب بهترین روش اندازه گیری آنلاین، اقدام به خرید و نصب و بکارگیری آنالایزر لیزری گاز  LGA 3500 از برند FPI برای اندازه گیری Seal Gas نمود.

تا قبل ازاین گازهای CO و O2 توسط یک دستگاه آنالایزر برند SICK مدل S815 اندازه گیری می شد که دارای سنسورهای پارامگنتیک برای سنجش O2 و سنسور NDIR برای سنجش گاز CO بود. در حال حاضر  با جایگزینی دو دستگاه آنالایزر لیزر  LGA 3500 به جای آنالایزر قبلی، هر دو گاز با روش جدید  اندازه گیری می شوند که در مقایسه با آنالایزر قبلی سرعت پاسخ دهی و دقت بالاتری در نتایج مشاهده شد.

جهت آشنایی بیشتر با محصولات برند FPI اینجا کلیک نمایید.


مزایا و نتایج استفاده از آنالایزرهای لیزری:

  • عدم نیاز به تعمیرات و سرویس مداوم به دلیل حذف کلیه قطعات مکانیکی و دوّار
  • عدم استفاده از آینه و Reflector
  • دقت و پایداری بالا در اندازه گیری
  • سادگی متد اندازه گیری و طول عمر زیاد منبع لیزر (حداقل 10 سال)
  • عدم حساسیت به رطوبت احتمالی در گاز نمونه
  • کاهش چشمگیر هزینه سرویس و نگهداری به دلیل پایداری بالای آنالایزر